Koraci do najbolje postave podnog grijanja
Odabir materijala
Na tržištu postoji more materijala, neki bolji, a neki lošiji. Pri odabiru je bitno obratiti pažnju na nekoliko stvari.
Prije svega trebate vidjeti što Vama treba, sustav grijanja ili dogrijavanja. Za postavu direktno ispod keramike, pločice, kamena, parketa, laminata, vinila ili možete ići ispod glazure/estriha ?
Za koji prostor Vam je potrebno grijanje: kupaonica, dnevna soba, spavaća, garaža, poslovni prostor. Kolika je snaga potrebna ovisno o izolaciji i lokaciji, te potrebama može Vam zatrebati od 50 do 200W/m2
Da li je vikendica ili prostor u kojem će se stalno boraviti?
Ovisno o odgovoru na ta pitanja ćete moći odabrati pravi tip materijala za Vaše potrebe
Koliko materijala mi treba
Planiranje postave. Jednom kada ste odabrali materijal, trebate odlučiti gdje će sve grijanje ići, postoje neka opća pravila koja se treba držati:
- Grijanje se ne postavlja ispod fiksnih elemenata poput kade, kuhinjskih elemenata, ugradbenih ormara, peći za drva i sl. teških predmeta ili koji isijavaju značajnu toplinu
- Grijanje se odmiče od zidova 5-10cm, od peći 20+cm, podnih sifona 10+cm
Obračunati "slobodnu" površinu za postavu, isplanirati postavu materijala i vidjeti kolika je iskoristiva kvadratura. Ovisno o tipu materijala neki imaju predodređene dimenzije poput mrežica i folija, a sa nekima nemate to ograničenje poput: WIS, DWS i DCM gdje Vas jedino ograničava snaga.
Svi materijali imaju svoje službene upute za montažu dostupne na link u nastavku:
Dokumenti
Termostat ugradnja
Slično kao i sa odabirom grijanja, tako je bitno znati za što Vam treba termostat te prema tome odabrati koji termostat bi zadovoljio Vaše potrebe i želje.
Kod termostata je vrlo bitno odabrati dobru lokaciju, za termostate također postoje generalna pravila kojih se treba pridržavati.
Ne smije biti blizu drugog izvora temperature koja nije dobivena podnim grijanjem, poput: frižidera, televizora, prozora, vanjskih vrata i ne smije biti na "udaru" sučevih zraka kako iste mogu poremetiti očitanje za nekoliko stupnjeva, također je bitno da bude što dalje od peći na drva i da nije u njenom "vidokrugu" kako i ona isijava.
Kupaonica je dosta nezahvalan prostor za bilo koju elektroniku pa tako i termostat. Naši termostati smiju biti u "zoni 3" to znači da mora biti na većoj udaljenosti od 90 centimetara od sifona, izvora vode, tuškabine i kade zbog vlage. U situacijama kada je manja kupaonica tada se termostat treba prebaciti van kupaonice, a upravljanje se stavi samo putem podnog senzora.
Ispunjavajući navedene uvijete, termostat je poželjno staviti u blizini gdje Vam je temperatura najbitnija, kako u istom prostoru temperatura može varirati i nekoliko stupnjeva a termostat očitava temperaturu u svojoj blizini.
Na primjer, blizu kutne garniture, ili blagovaonskog stola, kreveta, radnog stola. Dok s druge strane kuhinja nije toliko bitna jer dok ste u kuhinji se krećete i samim time dodatno grijete, a ako ktome još i kuhate stvarate dodatnu toplinu.
Postava podnog grijanja
Samu montažu si možete sami odraditi no pripreme instalacija i ispitivanje materijala i popunjavanje jamstva mora odraditi certificirani električar.
Kada ste dobro proučili upute za montažu, slobodno si pomozite sa kojim videom sa youtuba-a sa službenih kanala proizvođača odabranog grijanja, ukoliko se neke informacije međusobno prkose držite se samih uputa dobivene sa materijalom ili se javite direktno proizvođaču/zastupniku.